“Rozmemuary” Wojciecha Kuczoka – zapiski z życia pisarza

Rozmemuary” Wojciecha Kuczoka to zbiór zapisków pisarza z lat 2014-2018. Jest w nich wszystko – intymne, prywatne życie, odniesienia do polityki i bieżącej sytuacji w Polsce, a także bardziej literackie refleksje z obejrzanych filmów oraz przeczytanych książek. Fani autora powinni być naprawdę zadowolenie, bo czytając tę książkę można zgłębiać zarówno życie Wojciecha Kuczoka, jak i jego poglądy. Autor nagrodzonego Nike „Gnoju” prezentuje tym razem zupełnie inną twarz, która do tej pory nie była znana szerszej publiczności.

Prywatny dziennik czy krytyczne spojrzenie na sytuację w kraju?

Książki “Rozmemuary” nie można jednoznacznie określić, nie jest to pamiętnik ani trybuna do szerzenia swoich poglądów. Zapiski, które prowadzi autor, przypominają głowę inteligentnego człowieka. Wydarzenia z życia kierują umysł na najróżniejsze tory. Ciekawa lektura pobudza do głębszych refleksji, a polityka wywołuje emocje. Wielość wątków i dygresji, przeplatanie się tematów, tworzy interesującą mozaikę, nie pozwalając czytelnikowi się nudzić.

Kadry z życia rodzinnego pisarza – zachwyt codziennością

Na pewno Wojciech Kuczok nie jest jedynie odklejonym od rzeczywistości myślicielem, wczytując się uważnie w to, jak ciepło pisze o rodzinie, szczególnie o ojcostwie, wskazuje na to, że inspiruje go zwykłe życie. Proza dnia codziennego może wydawać się nie dość atrakcyjnym tematem do opisania, jednakże tu widzimy coś wręcz przeciwnego. Zatrzymane kadry z życia rodzinnego, które prezentuje pisarz, pokazują, że to najpiękniejsze momenty, kiedy warto się zatrzymać i po prostu je podziwiać.

Życie towarzyskie

Zapiski Kuczoka nie pozbawione są również opisów spotkań ze znajomymi. Opisy eskapad alkoholowych z przyjaciółmi, podróże, festiwale, a nawet mecze, to również składa się na życie pisarza. Czytając “Rozmemuary” można natknąć się na wiele znanych nazwisk, choćby na przykład Janusza Rudnickiego, przyjaciela autora.

Oprócz znajomych Kuczok opisuje również (mniej prywatnie) sławnych ludzi. W tej książce znaleźć można też sporo ploteczek z kręgu warszawskiej śmietanki i afery, o których swego czasu było głośno w mediach. Przewija się potyczka słowna między Kingą Dunin i Ignacym Karpowiczem, czyli mały skandal, który wybuchł w dniu przyznania Nagrody Nike w 2014 roku. Wyśmiane też zostają polityczne wpadki rządu i absurdy polityki.

W tym wszystkim jest jednak cały czas obecna postać autora, to jego poglądy na sprawy poznajemy, jego punkt widzenia. Niezależnie od tego, czy znamy twórczość Wojciecha Kuczoka i chcemy bliżej poznać jego konkretnie, czy po prostu lubimy ciekawe, myślące osoby, znajdziemy w tej książce coś dla siebie.